TUNUS’A DAİR NOTLAR

Hayat nasıl Tunus’ta merak eden vardır. İnternette pek Tunusla ilgili yazı ve bilgilendirme yok. olanlar da güncel değil. Tunus gerçekten yaşanılabilinecek bir ülke. Çünkü Fransızların etkisiyle modernleşmişler yapılarının müsade ettiği kadar. Biraz sonradan oturtulmuş zorlama kültürlenmiş olduğu belli oluyor. Nasıl derseniz bazı lokantalarda çatal bıçak gelmeyebiliyor çünkü elle yemeği seviyorlar bununla birlikte evlerine misafir çağırma ve diğer müslümanlığa ait değerleri de yozlaştırmışlar. Eve ayakkabı ile giriyorlar. ve asla sizin evinize geldiklerinde çıkarmak istemiyorlar. bunu gerçekten yadırgadım çünkü eve gelen tamircilerle çok kavga ettim. En son ayaklarına poşet geçirmeyi bile denedim:) Maalesef sonuç aynı. Ama selam vermek en önemsedikleri adetleri. mutlaka birisiyle karşılaştığınızda selam vermeli veya verilen selamı karşılamalısınız. bir dükkana girdiğinizde selam vermeden bir şeyin fiyatını sorduğunuzda kimisi selamı hatırlatıyor kimisi ise kızıyor. çoğu kez oradan alışveriş yapamadan ayrılıyorsunuz satıcının tutumundan dolayı.

20131006_120717ESKİ ÇARŞIDAN DAR BİR SOKAK

Zorla kültürlenmiş olmalarından bahsediyordum konuyu dağıttım… bir topluma ancak bu kadar dili ve kültürü unutturulur diyebiliyorum. ilk kullandıkları dil Fransızca çünkü. ikinci olarak Arapçanın değiştirilip Fransızca ile kullanıldığı karma yapılı bir yerel dilleri var derice isminde onu kullanıyorlar. Eğer ki karşınızdakiden fasih Arapçayı konuşmasını istediğinizde maalesef zorlanıyorlar. Yine fransızca konuşmaya devam ediyor bazıları, bazıları dericeyi hafif düzeltebiliyor, bazıları ise zar zor düşünerek fasih Arapça konuşuyor. Bu da bu ülkede Arapça pratiğinizi zorlaştırıyor.

Yine Fransızların verdiği bir anlayış var herkes Fransızcayı bilmek zorunda. Tüm dünya Fransızca konuşuyor. Eğer ki Fransızca bilmediğinizi ifade ettiyseniz size uzaydan inmiş gibi davranıyorlar. O an insanların suratlarından bunu anlayabiliyorsunuz.

Temizlik genel anlayış olarak problem bence bu ülkede. dükkanların önünde çöpler yığınlanıyor ve hayli pis kokuyorlar yağmurdan sonra veya sıcakta ama şaşırtıcıdır ki kimse rahatsız olmuyor. hiç bir dükkan sahibi kapısının önünü temizlemeye yanaşmıyor. Ülkem insanının gözünü seveyim. Hiç sevmez kapısının önünde çöp. Hemen siler süpürür temizler kokusu çıkmadıysa yıkar bile çamaşır sularıyla… Bu çöp sorunu belediye işçilerinin maaşlarının azlığından şikayet etmesinden kaynaklanıyor. Devrimden sonra bu hale gelmiş…

Ama kim ne derse desin ne olursa olsun halkı iyi cana yakın her şeye yardımcı oluyorlar. Muhabbet etmeyi seviyorlar. Göz göze geldiklerinde tebessüm ediyorlar. Bu da Tunus’u yaşanabilir hale getiriyor…20131006_120328

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s