TUNUS’A YOLUNUZ DÜŞERSE MUTLAKA YAPILACAKLAR

Olur da bir gün yolunuz Tunus’a düşerse yapılacak şeyleri sırasıyla yazıyorum. Hepsi denendi test edilip onaylandı.

1) Bu güzel ülkenin kurucusu Habib Burgiba’dan ismini alan, Paris Şanzelize özentiliği içeren HABİB BURGİBA CADDESİnde birbaştan bir başa yürüyün. bence saat kulesinden başlayın yolun sonundaki BAB-I BAHR (deniz kapısına) kadar yürüyün. bu ikisi arasında İbn-i Haldun’un heykeline bir selam verin.

2) Bab-ı Bahr’ın hemen arkasında başlayan eski şehrin dar sokaklarında kurulmuş çarşıyı mutlaka gezin. ilginizi çekecek güzel şeylerin olabileceğini düşünüyorum. ayrıca hiç bir şey almasanız bile sokaklarında o tarihi havayı almak da ayrı bir zevk.

3) Bu sokaklar sizi bu çarşının kalbi olan ZEYTUNİ CAMİsine götürecek. Eşsiz bir maneviyata sahip bu camiye de bir selam çakarsınız artık 🙂

IMG_7788

4) Merkeze çok yakın olan SİDİ BOU SAİD’e gidin. bembeyaz evlerin masmavi pencereleriyle denize bu kadar mı uymuş bu şehir diyeceğiniz bir yer.

indir

5) Orada en eski kafe var kime sorsanız söylerler. bu kafede mutlaka şay bil nane ( naneli çay) için. içine değişik çerezler konuluyor. buranın olmazsa olmaz içeceği…

30403448_p

 

6) mutlaka gelmişken kuskus yiyin. her türlüsü güzel ama balıklı olana bayılıyorum.

20140504_114850

7) Eğer sadece başkenti gezmeyecekseniz o zaman tavsiyem mutlaka SOUSSA şehrine gidin ve Karayip Korsanları filminden fırlamış gemilerin önünde resim çektirin. varsa vaktiniz saatlik turlara katılın derim. yine eski bir çarşıya sahip bu şehir. orjinal parçaları ucuza bulabilirsiniz.

 

20140501_084352 20140501_112231

8) Tabi benim en çok beğendiğim şehri sorarsanız MEHDİYYE diyeceğim. Eğer yaz ayında geldiyseniz mutlaka denizine girin kalesini gezin. kale burçları arasından Akdenize birde bu yüzünden merhaba deyin derim.( ben buradan çok uyguna mercan satın aldım. daha sonrada aynı kalitede hiç bir yerde bulamadım.)

20140503_184730

9) Şimdi arkadaşlar hemen -ya en önemli şehri söylemedin- diyecekler biliyorum. KAYREVAN Ukbe Bin Nafi camisi Kudüs’ teki Mescid-i Aksa kadar önemli bir mekanmış zamanında. ve ayrıca bu şehirde bir sahabe mezarı da bulunuyor. Ayna programında gördük dönen bir deve varmış ama biz gitmedik belki de pek ilgimizi çekmedi.

10) Sahabe demişken bir şehrinde daha Sahabe Efendimiz bulunuyor. GABES şehri güneyde. Ebu Lübabe El Ensari hz. burada…

20140502_140855

11) Sakın bir ada varmış çok güzelmiş deyip CURBA ADASIna gideyim demeyin. boşuna vakit kaybı benden söylemesi.

20140503_114314

12) Tunus’a gelinir de ÇÖL görmeden olmaz bence. TOUZER yada DOUZ şehirlerinden birinde bu zevki tadabilirsiniz. Biz Douz’a gittik. Veee gitmişken sakın deve ile çölde seyahat etmeden dönmeyin. ama bu şehirlere giderken eğer kendiniz araç kullanıyorsanız dikkatli olun. yol tek yön…20140501_144221

20140501_151830

13) EL CEM: burada da Roma’daki kollesiyumun küçüğü bulunuyor. Şiddetle tavsiye ederim.

Benden bu kadar… daha da tavsiyesi olan varsa buyursun yazsın. bizler de tecrübe edelim…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s