SAKİN ŞEHİR YENİPAZAR

Aydın güzel ve küçük bir ilimiz. Tek bir çarşısı olan aradığın herşeyi mecburen oraya giderek bulabileceğiniz bir şehir. En çok bundan çektim Aydın’da. Ufacık bir ihtiyaç için bile merkezin trafiğini çekmek zorundasınız. Araç parkı sıkıntı. Neyin nerde olduğu belli değil. Ama onun dışında gayet güzel yaşanabilir bir yer. Son yıllarda nüfus artmış. Özellikle memur emeklileri yerleşir olmuş bu ile. Niye yerleşmesin ki? İklimi güzel, meyve sebze bol ve ucuz, ferah, ulaşım kolay,sakin … daha ne isteyebilir ki bir emekli. İşte bu güzel ilimizin küçük bir ilçesi bu yazının konusu.

Yenipazar. Pek ismi duyulmuş bir ilçe değil. Nazilli,Kuşadası, Söke gibi ilcelerin yanında. Ama inanın meşhur olmayı hak ediyor. Pek çok yönü var övülmeyi hak eden bence. Bunları madde madde yazayım size.

1. Ve en önemlisi pidesi. Yenipazar pidesi inanılmaz bir lezzette bence. Porsiyonlar büyük,etinin lezzeti güzel. Ayrıca değişik çeşitli pideleri de mevcut. Mesela yumurtalı peynirli. Ben çok seviyorum bu lezzeti. Hele köy yumurtası ve peyniri kullanıldıysa yemeyin de yanında yatın derim. Kapalı peynirlisi de hoş. Ama Yenipazar’a gelip de çayın yanında tahinli pidesini yememek ayıp.

2. İnsanları inanılmaz mutlu bu ilçenin. Geçimlerini hayvancılık ve tarımdan sağlıyor olmalarına rağmen hiç şikayet etmiyorlar hallerinden. Eşimle akşam üzeri yürüyüşe çıktığımızda kapı önlerinde oturmuş teyze ve amcalara selam verip geçerdik. aldığımız cevap hep aynı ” gule gule çoocuum..” biraz muhabbet edecek olsak hemen buyur ederler ve kapı önünde meyve ağaçları varsa ikram ederlerdi. ” koparın çoocuum şu incirlerden…”

3. İncir demişken aklıma geldi. Aydın’ın inciri meşhur. Yenipazarda da güzel incir bulabilirsiniz.

4. Yaz içinde kurutulan dolmalik biber ve patlıcanlarından alabilirsiniz. Hem uygun fiyatlı hem de kendi bahçelerinde yetistirdikleri sebzelerdir.Emin olun.

5. Eylül ayında eğer sokaklarda dolaşırsanız mutlaka üç beş teyzeyi toplanmış nar tanelerken görürsünüz. Bu işlem nar ekşisi yapmak için. Yanlış okumadınız. Halis muhlis nar ekşisi hem de yine katkısız ve doğal.

6. Yenipazar genelde Yörüklerin yaşadığı ve Yörük olanların bununla övündüğü bir yer. İşte tam da burada yılın belli zamanlarında Yörük şenliği yapılıyor. Gezinizi bu vakite denk getirebilirsiniz.

7. Şenlik çok bu ilçede. Deve güreşini seviyorsanız veya merak ediyorsanız işte tam yeri Yenipazar. Yılın belli bir zamanında yapılıyor. güzün  sokaklarında tıngır tıngır ses duyarsınız. Bu sesler develerin boynundaki çanlardan geliyor. Pek çok kişi deve meraklısı bu ilçede.

8. Yenipazar “slow city ” unvanını almış sakin bir şehir. Köy hayatını ilçe standartlarında yaşamak isterseniz mutlaka uğrayın gezin ve pidesini yiyin derim.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s