ÇOCUK YETİŞTİRMEDE YAPILAN YANLIŞLAR

Küçücük bir dünyam var. Ufak bir evim minik bir bebeğim ve kitaplarım. çoğu kez gün boyu tv bile açmam evde. Bu yüzden bu aralar çocuk yetiştirme ile ilgili kitaplar okuyorum. Çünkü elimde yoğurulmayı bekleyen bir hamur var. Faydalı bir evlat yetiştirmek arzusundayım. Bilincindeyim çünkü cennet anaların ayakları altında olduğu gibi dünya huzuru ve barışı da anaların ellerinde. Toplum için her sağlam karakterli bir birey kurtuluşa bir adım atmak demektir. Her adım bizi huzura götürür. Özellikle huzura ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde  şekil verecek hamurlara sahip annelere öğretmenlere büyük bir yük düşüyor. Temennim çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek sunabilmek. Bunun için ben çocuğumla ilk adımımı atıyorum.  Elimden geldiğince araştırıyorum. İşte bu okumalarımın ilk yazısını paylaşıyorum sizlerle.

Dr. Wilhelm Stekel’ ın ” Genç anneye mektuplar” kitabını okuyorum. Gayet açık anlaşılır ve kısa mektuplar halinde pek çok faydalı bilgiyi organize bir şekilde bizlere sunmuş. Bu güzel kitaptan tuttuğum notları başta faydalanmak üzere kendim için sonra okumak isteyen herkes adına yayınlamaya karar verdim.  Tarihe bir not düşelim.

 • çocuklar keşfedemediğimiz dehalardır. onlar tahminlerimizin üzerinde yeteneklere sahiptir. Ancak biz cehaletimizle atalarımızdan gördüğümüz yanlış eğitimle onların bu yeteneklerini köreltiyoruz. ANATOLE FRANCE
 • Maalesef çocuklarımızı korkutarak sindirerek bir kalıba koymaya uğraşıyoruz.  Aslında gördüğümüz sorunlu yetişkinler kötü birer eğitimci olan  anne babalarının bir eseridir. Çocukları korkutarak eğitmeye çalışmak onları saldırganlaştırır. Neden ve niçinleri anlatmak tecrübe etmesine fırsat vermek korkutmaktan daha olumlu sonuç verecektir.
 • Çocuk yürüme çabası içindeyken onun düşüp sakatlanmasından endişe duymayınız. Hemen başına koşmayınız. Düştüğü gibi yerden kendi başına kalkmasını da öğrenecektir.
 • Çocuk bir yere çarpıp canı yandığında o yere elinizle vurarak veya vurdurarak öfke çıkarmayınız. Anne çocuğuna bu hareketiyle “İntikam almayı” öğretmektedir. Böyle yetiştirilen çocuklar başarısızlıklarını hep başkasından bilir, hep bahanelerin arkasına sığınırlar.
 • Çocuk düşmekten korkmazsa yürümeyi daha çabuk öğrenir.
 • Bebek anne babasının yatağında yatmamalıdır. Anne bebeğini yanında yatırarak ” bu dünya güvensiz bir yer sen kendini koruyamazsın” mesajı verir. Ve ileriki dönemde cinsel problemleri de beraberinde getirebilir.
 • Anneler sevgi ve şefkatte ileri gidebilirler. çocuk şımardığında ancak bunu anlayabilirler. Eşlerinden yeterli ilgiyi göremeyen anneler tüm sevgilerini çocuğa yönlendirir. Sağlıklı nesiller için eşler arasında sevgi ve saygı şart.
 • Bebeğini bir saniye yalnız bırakmayan anneler çocuklarını kendilerine bağımlı hale getirirler. Anneye bağımlı çocuklar kendi özbakımını yapamaz ve hep bir başkasından beklerler.

Şimdilik aldığım notlar bunlar. İleride daha fazlasını da paylaşacağım.  Unutulmamalı toplumu eğitmek anneyi eğitmekle başlar.

Benim bu aldığım notlar hakkında görüş ve önerileriniz benim için çok önemli. Konu hakkında tecrübe paylaşımı yaparak bu konuyu açabiliriz.

Reklamlar

2 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Neşe dedi ki:

  Farkında olmadan yaptığımız yanlışlar ileriki nesillerde görebiliyoruz . Çok önemli püf noktalarını paylaştığınız için teşekkürler

  Beğen

 2. Birdefnemasalı dedi ki:

  öyle doğru ki hepsi ve daha fazlası.. emek emek yapılınca güzel oluyor herşey güzel yetişiyor nesiller herşeyin özenle olması, tekrar tekrar düşünülmesi gerekiyor.. yemek yapmaya yaptıgı yemeği sofraya itinayla koymaya onu sunmaya gayret gösteren kadın anne olunca çocuguna gösteremeyebiliyor.. halbuki ne büyük bir cesaret örneği çocuk dünyaya getirmek.. çok güzel notlar, teşekkürler

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s