NEDEN HIRSLIDIR İNSAN

Geçenlerde Ankara’ya girdik arabamızla. Şehre girer girmez bizi büyük büyük siteler uzun uzun apartmanlar ve apartmanlara yansıtılmış ışıklar karşıladı. Gözümüzün alıştığı bu manzaraya bakarken” ahh insanoğlu! ” dedim. Kaç yıllık ömrün var şu dünyada.  Hiç ölmeyecek gibi binalar dikmişsin dağlara inat. Bu kadar kibirle yaşamanın manası ne? Bu dünya geçici ama çok tatlı değil mi? Vazgeçilmez bir yönü var. Sonsuz iktidar sahibi olmak istiyor herkes. En ufak bebekten tutun da çok zengin insana kadar hep daha çok hep daha iyinin peşindeyiz. Küçücüktü yeni doğmuştu bebeğim. Ondaki yaşam hırsını gördüğümde…

Benim gözümde dünyalar yok diyen anne babalar çoluğum çocuğum iyi yerde olsun kendini kurtarsın demiyor mu? Çocuklarına hep daha iyisini göstermiyor mu? Bu hırs yoksunu insan hırs fazlalığı olan insanları nasıl yetistirebiliyor öyleyse?

Ya da bu dünya geçici derken ne yapsam nasıl etsemde kazansamların peşinde değil miyiz? Hiç bir şey yapmasak bile kıskançlığımıza yenik düşmüyor muyuz? Komşunun aşı, akrabanın işi en basitinden en yakınının mutluluğunu görünce kıskananlar yok mu?

İşte bir kere daha düşündüm de insanoğlu çok değişik yaratılmış. Aklıyla neler bulmuş ne medeniyetler inşa etmiş. Hayvanlarda yok , verilen vazifenin başında işlerini düzeni bozmadan yapıyorlar, hem sonsuz olmak da değil arzuları. Aslanlara krallığı insanlar vermiş, aslan almamış ki… Bize verilmiş sonsuz olma arzusu. Başka varlıklar haberdar bile değil. Neden peki neden? Niye sonsuzluk? Niye bu yaşam hırsı? Neden bir başkası üzerinde egemenlik kurma isteği?

Zannediyorum gerçek sonsuzluğa yine ulaşacak olan tek varlık olduğumuz için.. Cenneti görmüşüz ya  o yüzden doyumsuz olmalıyız.  Kazanma hırsı bu dünya için sanıyoruz sadece. Öyle değil, öyle olmamalı içimize konulduysa. Görene duymak isteyene sözlerim.

Hırsını farketse keşke insanoğlu. Herkes kendine bir dönse baksa. Başkasına nasıl eziyet ettiğini bir görse. Görebilseydi, o iş kolay olsaydı zaten cehennem ceza, cennet mükafat olmazdı sanıyorum.

Bizdeki bu hırsın şükrünü de verelim. İyi bir insan olarak. İyiliğe hırs yapalım. Hayırda yarışalım. Ama çok zor… önce kendime söylüyorum vesselam…

 

 

Reklamlar

6 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Şöhret Ünal dedi ki:

  Hırs duygusunu azim duygusuna çevirebilirseki arındırmış terbiye etmiş oluruz. Azimle de yazınızda söz ettiğiniz uçurumlar olmaz. Bir de her enerjimiz bizi taşıyan enerji yolları biz dümendeyiz onları yönlendirmek kalıyor sadece. Klavuzumuz da sünneti seniyyesi ve duasıyla yanımızda, dilimizdeki ve gönlümüzdekini amele dönüştürmek nasip olsun vesselam..Sevgiler..

  Beğen

  1. Haklısınız hırs kötü bir özellikken azim güzel bir özellik oluyor insan için. Hayır getirsin düşünce ve isteklerimiz.

   Beğen

 2. Gözde dedi ki:

  Ne kadar güzel değinmişsin gerçekten öyle hırsımızdan vazgeçsek kıskançlığımızdan vazgeçemiyoruz. Hayat gelip geçici ancak herkes yarınlarını inşa etmeye çalışıyor. Maddiyattansa manevi değerlere daha çok kıymet vermeliyiz. İzlediğim bir filmde çok güzel bir konuya değinilmişti. İnsanoğlu yarın ölmeyeceğini düşündüğü için her şeyin sahibi olmak ister…

  Beğen

  1. Hangi film çok merak ettim. Gelmenize çok sevindim selamlar

   Beğen

 3. Birdefnemasalı dedi ki:

  Hiç hırsımız yokmuş gibi düşünüyoruz ama gerçekten aslında ne çok var.. arınmak lazım.. şükür ve dua kadar kutsal ne var.. unutuyoruz, güne kapılıyoruz.. çok yerinde bir paylaşım gerçekten de..

  Beğen

  1. Teşekkür ederim. Hoş geldiniz. Hiç hırsımız yok gibi di mi gerçekten? Ama bi dönüp bakamıyoruz kendimize. O da hırsımızdan …

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s