EVLENECEKLERE BİR ÇİFT LAFIM VAR!

Başlık sitemkar oldu değil mi? Evet biraz sitemkar olmalı zaten. Nedeni önemli değil. Kendi görüşüm tüm bu yazdıklarım. Özellikle gözdenin evinden sana söylüyorum yada şemsiyenin altındaki arkadaşım sana şaka bir yana ben bekar veya evlenme arefesindeki herkese söylüyorum.

Birincisi evlilik çok hassas bir konu. Ustalaşması zaman alan bir süreç. Yüzde yüz  uyum diye bir şey yok. Yada ilk görüşte aşk… iki insan bir olursa samanlık seyran olur anlayışı da işlemiyor maalesef. Her iki gönül de gönlünde aynı anda başka şeyler de taşıyabiliyor.

Çok iyi tanımalı nişanlılık sürecini iyi değerlendirmeli. Herşeyden önce insan kendi yapabileceklerinin farkında olmalı. Aşkın getirdiği güçle hayatta yıpranmamış bir vücutla insan kendini muktedir görebilir. Kabiliyetlerini iyi bilmeli.

Asla kendine garip gelen şeyleri örtmemeli. Çünkü  nişanlılık ve tanışma esnasında her adım bir mesajdır. Mesajları iyi okumalı ve düzgün mesaj verebilmeli. Bundan kastım kültür ve anlayış farkları, ailelerin uyumu, Kayınların tutumları vs… her olayda durup düşünmeli aile büyükleriyle istişare etmeli. Tanıma adına her şeyi denemeli.

Eşlerin günlük yaşamdaki uyumu ve mutluluğu evliliğn sağlıklı yürümesine yetmiyor. Evlilikte herkes kaldırabileceği kadar yük yüklenmeli. Hastalık, bunalma durumlarında da karşı taraf aynı yüklenmeyi bekleyebilir. Bu durum daha çok yorar kişileri bunaltır. Önüne geçebilme adına nişanlılık döneminde hep tek taraf mı fedakarlık yapmak zorunda kalıyor iyi tahlil edilmeli. Yük dengesine iyi bakılmalı. Ayrıca başta da dediğim gibi evin içinden ziyade evin dışı da önemli.

Bazen insan güçsüz ve aciz kaldığında o mükemmel evliliğin sihri bozulur. İşte o zaman  gerçekler bir anda açığa çıkar. Kayınvalidelerin tutumları eşlerin tutum ve davranışları değişmiş gibi gelse de aslında değişmemiştir. Sadece siz yorulmuşsunuzdur. Ve her zamanki hoşgörüyü siz gösterememişsinizdir. İşte bu garipsediğiniz durum artık sizin durup dinlenme vaktinizin geldiğinin işaretidir.

Her anne oğlunu kıskanır. Her kadın kocasını annesinden kıskanır. Her anne oğlunu kıskanır çünkü elindeki değerli bir şeyi bir başkasına vermiş gibi hisseder. Bu yüzden hiç yapmayanı bile gelinine farkında olmadan eziyet eder. Gelin bu durumu ilk başta anlayamaz.  Bırakın gelini gelin anlamaya başladığında bile kocası hala bu duruma alışamamış olabilir.

Bazen mesajlar kayınvalide tarafından gelin adayına kuvvetli verilir. Bunu sadece mesaj verilen anlar…

Bazen de kayınvalidedeki tutum bilinçlidir. İpler benim elimde ya bu deveyi güdersin susarsın yada defolur gidersin ( yuvan benim ellerimde benle geçinmek beni saymak zorundasın yoksa aranıza soğukluk sokarım seni boşatırım) mesajını apaçık verir. İşte o zaman hiç uğraşmayın. O yuva dağılır gider. Çünkü bir anne bu mesajı veriyorsa oğlu salaklık derecesinde kördür. Gözü çorçocuğunu mutlu yuvasını görmüyordur. O oğluna çok güveniyordur. Boşuna onunla evlenmeyin ya da evli kalıcam diye uğraşmayın psikolojiniz bozulur.

Şunu unutmamak lazım ne kadar tedbirli de olsanız ya da ne kadar geçimli olsanız da olacakla öleceğin önüne geçemezsiniz. Bu yüzden bekarlar size sözüm çok dua edin. İyi düşünün taşının aceleye gerek yok.

 

Reklamlar

8 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. Akela dedi ki:

  Şemsiyemin altından bolca saygı ve sevgi getirdim size 🙂
  Ellerinize sağlık o kadar güzel bir yazı olmuş ki.. Tecrübelerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Aşk sevgi bir yere kadar da Allah her şeyin hayırlısını versin bizlere.. İnsanın, aşkın, hayatın.. Ellerinize sağlık 🙂

  Beğen

  1. Sağol akelacım. Allah güzel kısmetler versin. Sevgiler.

   Beğen

 2. müfred dedi ki:

  Evlilik gerçekten çok büyük bir idare kabiliyeti gerektiriyor. Evlenen kişiler bir şekilde düzenlerini kurup mutlu olabilir fakat 3. kişiler ortama dahil olunca sorunlar ortaya çıkıyor. Kişiler sınırlarını belli etmeli.

  Beğen

  1. Evet maalesef. Ustalık kazanana kadar bazısı çok yıpranıyor. Yıpranmış bir evlilik kötü sonuçlara ulaşıyor. Bazısı da güçleniyor.

   Beğen

 3. buzlukalem dedi ki:

  Ben de bir ekleme yapayım;
  Her evlilik eninde sonunda, “yorma kendini hayatım” dan “bu ütü bugün biter mi” lere geliyor :))
  Mutlu aile tabloları mı? Mutluluk, karşılıklı anlayış değil de çoğunlukla aldırmayışla orantılı bence 😉
  Sevgiler…

  Beğen

 4. Haklısın anlayış bekle bekle bulamıyosun. Sonra robotik bir biçimde umursamaman gerekiyor. Bir de gerçekten neden en başıyla sonrası farklı oluyor onu çözemedim 🙂 bir süre sonra herkes bir diğerini düşünmeye çalışmaktan yoruluyor belki de o yüzden. Sevgiler bizden efendim

  Beğen

 5. Anonim dedi ki:

  bendeniz Müzmin bir bekar olarak 🙂 Çok güzel bir paylaşım olmuş güzel Tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler Rabbım herkesin gönlüne göre versin inşallah ….sevgiler selamlar olsun …

  Beğen

  1. Ne demek.. allah sizi çok sevebileceğiniz biriyle karşılaştırsın

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s