MUTLU KÖY’ DE NOSTALJİ KÖY KAHVALTISI MEKANI İNCELEMESİ

Mutlu köy Balıkesirin Ayvalık ilçe girişini biraz geçtikten sonra Ayvalığa çok yakın bir köy. Sabah kalktığımızda babamın süpriz fikriyle karşılaştık. Ve herkes mutlu köyde köy kahvaltısı fikrini çok beğenip hemen hazırlığa girişti.  Köy yolu yüzyıllık zeytin ağaçlarıyla doluydu. Zeytin bahçeleri çok bakımlıydı. Köy girişinde bir yağhane karşıladı bizi. Biraz ileride bir tahtanın üzerine yazılmış ‘NOSTALJİ’ yazısı ve park edilmiş arabaları görünce geldiğimizi anladık. İçeri girdiğimizde yine zeytin ağaçları ve altında hazır edilmiş masalar karşıladı bizi.

20160723_104508.jpg

İçerisinde çeşitli köy ürünlerinin satıldığı ayrı bir köşe oluşturulmuştu. Erişteden tarhanaya zeytin,reçelden zeytinyağına kadar pek çok ürün bulunmaktaydı. Şehirden gelen ve köy ürünlerini bulmakta zorlanan kişiler için bulunmaz bir fırsattı.

20160723_104409

Oturup kahvaltı istedik. İki kişilik kahvaltı 40 tl. Biz dört kişiydik ve dört kişilik kahvaltı isteyip yanına sucuk gözleme tarzı şeyler de ekledik. Ama dört kişiye rahat yanında istediğiniz bir kaç çeşitle iki kişilik kahvaltı yeterli olur kanaatine vardık.

Kahvaltısı zengin ve doyurucuydu. Reçel,bal, tereyağı, börek, pişi, mücver, iki çeşit peynir zeytin, sıcak pide ekmek, termosta çay ve daha sayamadığım nicesiye donatıldı soframız. Görünüş güzeldi. Toprak kaplarda sunum yapıldı. Belki semaver detayı daha cazip olabilirdi diye düşündüm.

İnceleyecek olursak gözleme hazır yufkadan yapılmıştı. Benden geçer not alamadı. O kadar zeytin ağacının içinde sundukları zeytinler iyi değildi. Zeytinyağına kekik limon ekleyip sunum yapabilirlerdi. Börek hazır börekti. Reçellerin ev usulü olduğu veya olmadığı pek anlaşılmıyordu. Yani oraya kadar gidip de gerçekten köy kahvaltısı yapamadığıma üzüldüm. Halbuki Hatay’da yapmıştım bir köy kahvaltısı o gerçekten köy kahvaltısıydı. Tüm yiyecekleri köy usûlüydü. Belki oradan kalma bir beklenti vardı bende.

En çok balını beğendim. Biber salçası ve tereyağı hoştu. Pidesi sıcak geldi. Sahanda sucuklu yumurtası da güzel sayılırdı.

Ortam şehir hayatında yaşayanlar için bulunmaz bir yerdi. Zeytin ağaçları insanın enerjisini alıyordu.Orjinallik katmaya çalışmışlar ortama. O apaçıktı. Hayvanat Bahçesi bulunuyordu. Değişik aktivite imkanı sağlıyorlardı.

Oradan çıkınca biraz rahatlamıştım. Ama hayalkırıkları galiba cebimi doldurmuştu. Ayrıca midemi de çok doldurmuş olmalıyım biraz iç bulantısı da yaşadım hazmedene kadar.

Şimdi açık söyleyeyim uzak yerden gelecekseniz köy kahvaltısı olmadığını bilmelisiniz. Çeşit çok gayet doyurucu ve ortam güzeldi.

Bize afiyet olsun diyorum gidecek olanlara da yazımın faydalı olmasını umuyorum.

Reklamlar

3 Comments Kendi yorumunu ekle

 1. mayıs yağmuru dedi ki:

  İstanbulda oturuyorsanız köy kahvaltısı yerleri çoktur Artık köy halkıda akıllandı sanırım. Kolay basit yolları buluyorlar hep…

  Beğen

  1. Sevgili mayıs yağmuru gerçekten dediğiniz gibi. Her işin kolayı…

   Beğen

 2. buzlukalem dedi ki:

  Köy kahvaltısı başlıklı mekanlar genelde beklentilerle örtüşmüyor. Günümüzde çoğu şey doğallıktan uzak ne yazık ki.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s